ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Hned z osmi evropských zemí jsou školy, jež se zapojily do mezinárodního projektu s, minimálně na první pohled, zvláštním názvem Spuma. „Název pochází ze španělštiny a vznikl ze slova espuma, což znamená pěna,“ vysvětluje Alexandra Minářová z ústecké Střední školy uměleckoprůmyslové, která má řízení z české strany na starost. Cílem dvouletého snažení by měla být výroba funkčního přístroje na dávkování šlehačky a svoje síly i umění spojí studenti a pedagogové z Česka, Německa, Slovenska, Norska, Maďarska, Estonska, Itálie a Portugalska.

Navrhnou logo i tvar přístroje

Třídenní setkání, jež začalo 5. prosince, nebylo pro všechny zúčastněné strany prvním. Už v září se osmička škol sešla v Maďarsku, kde pod vedením Christiana Schneidera, hlavního manažera projektu, proběhlo rozdělení jednotlivých úkolů. „Úkolem pro naše studenty je navrhnout logo projektu, návrh tvaru dávkovače a design knihy receptů. Každá země do něj dodá jeden recept, kde se v pokrmu vyskytuje šlehačka či pěna,“ vysvětluje Alexandra Minářová.

Ústecká „umprumka“, jediná státem zřizovaná střední umělecká škola v kraji, má přitom s podobnými akcemi bohaté zkušenosti. Naposledy se, opět pod vedením Christiana Schneidera, podílela s dalšími školami na výrobě zcela nových sušenek.

Nabitý program

V Ústí měly od čtvrtka do soboty zahraniční delegace o „zábavu postaráno“. Úvodní přivítání, kterého se v budově školy zhostil její ředitel Zdeněk Rössler, bylo naplánováno už na páteční devátou ranní. „Jsem rád, že se zde můžeme sejít a zejména, že se naše škola může na realizaci podílet. Podobné projekty jsou pro nás velmi významné, přinášejí nové zkušenosti a kontakty,“ uvedl mimo jiné ve svém projevu a připomněl také bohatou historii školy, která se začala psát už v roce 1892 a kterou co nevidět čeká další zásadní milník.  „Kdybychom vás mohli přivítat o rok později, bylo by to zřejmě ve výrazně rekonstruované budově. Doufám tedy, že se ještě na podobné schůzce potkáme,“ dodal ředitel SŠUP.

Kromě jednání týkajících se samotného projektu připravili Ústečtí zahraničním hostům i volnočasové aktivity: nechyběla například návštěva zdejšího městského muzea, provozu jedné z místních umělecky zaměřených firem nebo exkurze do nedaleké Litomyšle. Potěšitelné je, že se do společného snahy osmi evropských škol zapojují velmi výrazně studenti, do Ústí jich přijelo čtrnáct z Maďarska, Estonska a Německa. Za „domácí“ prezentovali své práce žáci 3. a 4. ročníků Petr Břenek, Jiří Hrdý, Tereza Janáková, Kristýna Kopecká, Lenka Lipenská a Lenka Novotná.

Mgr. Jan Pokorný