151015_DIKY VYZVE 56 SE PODIVALI DO ANGLIEBURY ST EDMUNDS / ÚSTÍ NAD ORLICÍ – V dubnu letošního roku došlo k vyhlášení výzvy č. 56 Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. 800 milionů korun určených mimo jiné na rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti ve výuce cizích jazyků umožňuje pedagogům a žákům základních i středních škol napříč celou republikou absolvovat zahraniční stáže. Této možnosti se rozhodla využít také Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí, a to hned dvěma způsoby. V říjnu a listopadu letošního roku čekají výukové pobyty některé z jejích pedagogů, už na přelomu září a října vyrazila skupina dvaceti studentů 3. a 4. ročníků směr „Albion“.

Výslovnost a komunikační schopnosti

Jednodenní cestu autobusem absolvovala celá výprava pod vedením vyučujících Elišky Částkové a Michaely Krčálové ve středu 30. září. „Cílovou destinací bylo čtyřicetitisícové Bury St Edmunds, kde jsme měli zajištěné ubytování, stravu a především výuku v prostorách jazykové školy BLS. Studijní pobyt proběhl podle domluveného harmonogramu s vysokou školou B.I.B.S.,“ sdělila k zájezdu Eliška Částková z pedagogického sboru SŠUP.

Už ve čtvrtek odpoledne přitom čekaly studenty první dvě výukové hodiny. Dalších osm pak bylo hlavní náplní čtvrtečního a pátečního programu. „Se zkušeným lektorem Jeremym Warbrickem jsme se shodli, že s ohledem na hodinovou dotaci bude vhodné soustředit výuku na zlepšení komunikačních schopností studentů a výslovnosti. Součástí výuky byly i další jazykové kompetence jako čtení, psaní a gramatika. Vše probíhalo vtipnou a hravou formou,“ přiblížila podrobnosti vyučující anglického jazyka Michaela Krčálová. „Maximální pozornost byla věnována především těm anglickým fonémům, jejichž artikulace je pro Čechy problematická. Důsledně byl procvičován i anglický přízvuk, který je na rozdíl od češtiny pohyblivý, dále pak intonace, melodie a rytmus. Studenti byli nuceni opakovat dané slovo či větu tak dlouho, dokud to nebylo pro Jeremyho jako rodilého mluvčího přijatelné. Díky trpělivosti lektora a šikovnosti studentů se však podařilo požadovaného výsledku dosáhnout,“ dodala dále.

Poznali Camridge i londýnské památky

Kromě vlastní výuky byl týdenní studijní pobyt zaměřený také na poznávání hostitelské země. V neděli absolvovala výprava z ústecké „umprumky“ návštěvu univerzitního města Cambridge, nechyběla ani prohlídka „domovského“ Bury St Edmunds. V pondělí 5. října, tedy krátce před odjezdem, bylo na programu poznávání metropole Londýna včetně jeho turisticky nejatraktivnějších míst (Tower Bridge, The Globe Theatre, Trafalgar Square, Buckingham Palace, Westminster Abbey, Big Ben). Zpáteční cesta s využitím trajektu Dover – Calais zabrala ústecké výpravě opět přibližně den.

„Z mého pohledu se studenti velmi snažili a s vyučujícím spolupracovali. Nutno zdůraznit, že byli skvělí nejen během výuky, ale i mimo ni. Zodpovědně plnili vše, co bylo potřeba. Chtěla bych jim touto cestou oficiálně poděkovat za to, jakým způsobem reprezentovali sebe i naši školu,“ pochválila své svěřence Michaela Krčálová, která s kolegyní Eliškou Částkovou musela během anglického týdne řešit jediný obtížnější moment. To když jeden ze studentů ztratil svůj občanský průkaz. „Díky včasnému kontaktování ambasády a její následné návštěvě se situaci podařilo zvládnout,“ dodaly pedagožky SŠUP.

Zkušenost k nezaplacení

Týdenní poznávání Anglie s intenzivní výukou cizího jazyka bylo pro dvě desítky studentů rozhodně přínosné. Už jen z důvodu, že většinu z nich čeká v dohledné době celostátní maturitní zkouška právě z angličtiny. Jednou z nich byla Patricie Špryňarová ze 4. ročníku. „Z mého pohledu bylo fajn, že jsme bydleli přímo tam, kde se naše výuka angličtiny konala. V čem jsem se rozhodně zlepšila, byla výslovnost. Výlety, které jsme absolvovali, byly vždy s průvodcem, viděli jsme pro Anglii typické stavby jako třeba Tower bridge, London Eye a další. Týdenní pobyt mohu hodnotit kladně,“ uvedla studentka.

Mgr. Jan Pokorný