ilustrační foto

ORLICKOÚSTECKO – Závěr roku a oslavy s ním spojené se pomaličku blíží. Mnozí si nedovedou tento okamžik představit bez ohňostroje, ať už organizovaného profesionály nebo se této zábavy zhostí sami. Už samotný nákup zábavní pyrotechniky by měl být v obchodech, které skýtají záruku, že si zakoupíte pouze takové zboží, se kterým sami zvládnete bezpečně manipulovat. Někteří prodejci nedodržují zákon a do rukou amatérů se tak dostávají petardy, které mohou způsobit doživotní následky. Přesně tak jako tomu bylo minulý rok den před Silvestrem.

Tehdy nezletilé dítě přišlo do jedné z prodejen v Žamberku a od sedmačtyřicetileté prodavačky cizí státní příslušnosti si mělo zakoupit jedno balení zapalovacích zábleskových petard DUM BUM. Tato zábavní pyrotechnika spadá do kategorie F3 a smí se zpřístupnit pouze osobě, která dosáhla věku 21 let anebo získala osvědčení o odborné způsobilosti.

Dítě v silvestrovský podvečer manipulovalo venku se zakoupenou petardou, až došlo k neočekávané explozi v blízkosti dlaně jeho pravé ruky. Ta mu způsobila velmi vážné poranění, se kterým bylo transportováno do nemocnice s následnou hospitalizací. Kdyby prodavačka tehdy postupovala podle zákona, nemuselo by se dítě ještě nyní potýkat s následky úrazu.

Ženu jsme za porušení důležité povinnosti obvinili z přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti, za což ji v případě prokázání viny u soudu hrozí až jednoleté vězení nebo zákaz činnosti.

__________________________________________________________

Policejní pyrotechnici jako každoročně před silvestrovskými oslavami připomínají hlavní zásady a upozorňují na rizika při zacházení s pyrotechnickými výrobky – zábavní pyrotechnikou, tak aby příchod nového roku byl krásným zážitkem.
· Alkohol
a jiné drogy k pyrotechnice nepatří!
· Kupujte pouze pyrotechnické výrobky, které prošly řádným testováním bezpečnosti, splňují stanovené technické požadavky a jsou vybaveny návodem k použití v češtině! Nákup provádějte pouze ve specializovaných obchodech, nikdy ne na tržištích! Hrozí zde navlhnutí prodávaných výrobků.
· Zakoupené pyrotechnické výrobky ukládejte mimo dosah dětí!
· Čtěte a dodržujte návod k použití!
· Některé výrobky zábavní pyrotechniky je před odpálením zapotřebí řádně zajistit proti překlopení, aby odpalované části směřovaly vzhůru do volného prostoru!
· Pozor na vlhkost! Zábavní pyrotechnika je vyráběna z papíru, který vlivem vlhkosti ztrácí svoji pevnost a při odpalu může dojít k roztržení a výmetu hořících částí do nepředvídatelných směrů.
· Odpalujte pyrotechniku pouze na otevřeném prostranství, v bezpečné vzdálenosti od lidí i zvířat!
· Pamatujte, že pyrotechnické slože, obsažené v pyrotechnických výrobcích mohou mít při hoření teplotu až několik tisíc stupňů celsia!
· Kinetická energie některých vystřelovaných pyrotechnických výrobků (zejména tzv. „kulových pum“) je dostačující k usmrcení člověka!
· Při selhání odpalu vždy vyčkejte minimálně 10 minut (nebo dle návodu i více), než začnete s pyrotechnickým výrobkem znovu manipulovat! Nedodržení této zásady, je nejčastější příčinou úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou!
· Selhanou zábavní pyrotechniku zlikvidujte v souladu s návodem k použití!

Nedodržením těchto zásad můžete přivodit sobě nebo jiným lidem vážné zranění s doživotními následky, při velké smůle i smrt. Uvědomte si, že v takovém případě jste odpovědní nejen z hlediska trestněprávního, ale též z hlediska občanskoprávního! Poškozený člověk má od vás nárok na náhradu utrpěné škody, která může být až v řádech miliónů korun. Uvedené se pochopitelně týká i škody vzniklé na majetku!
Několik vteřin neopatrnosti může váš život zcela změnit, i když sami zůstanete bez úhony!

Rozdělení pyrotechnických výrobků – zábavní pyrotechniky
· Do kategorie F1 patří velmi málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 15 let. Je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla minimálně 1 metr (Na bezpečnou vzdálenost nesmí úroveň hluku přesáhnout 120 dB). Nepatří sem petardy, baterie petard, zábleskové petardy a baterie zábleskových petard. Bouchací kuličky nesmí obsahovat víc než 2,5 mg třaskavého stříbra. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít pouze uvnitř obytných budov.
· V kategorii F2 jsou zařazeny málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 18 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na omezených plochách.
· Do kategorie F3 patří výrobky, představující středně velké nebezpečí. Jsou prodejné osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na otevřených prostranstvích.
· Do kategorie F4 patří výrobky, představující velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti pro zacházení s pyrotechnickými výrobky, které vydává Český báňský úřad, jako správní orgán v oblasti výbušnin.

Zvláštní kategorií je divadelní pyrotechnika a ostatní pyrotechnické výrobky. Výrobce může uvádět na trh pouze pyrotechnické výrobky, splňující základní bezpečnostní požadavky, prokázané posouzením shody (odzkoušením). V ČR tuto činnost vykonává Český úřad pro 3 zkoušení zbraní a střeliva. Výrobce na schválený pyrotechnický výrobek musí umístit označení „CE“ (Conformité Européenne) a český návod k bezpečnému použití.

por. Bc. Lenka Vilímková
tisková mluvčí