Galerie, Reportér — 26.6.2017 v 18.52

TŘEBOVŠTÍ GYMNAZISTÉ NA SVĚTOVÉM DNI ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ VE SVITU NA SLOVENSKU

SVIT (SLOVENSKO) / ČESKÁ TŘEBOVÁ – Stredná odborná škola ve Svitu na Slovensku je známá svým zaměřením na výzkum životního prostředí. Každoročně pořádá terénní soutěž ke Dni životního prostředí. Letos se jí zúčastnilo také patnáct studentů z 2.C a 6.A z Gymnázia Česká Třebová, kteří byli ve Svitu na výměnném studentském pobytu. V průběhu soutěže musely čtyřčlenné týmy zvládnout chemické rozbory vody a půdy, stanovit biodiverzitu lučního čtverce, zaměřit GPS, určit rostliny a živočichy. Tady se ukázalo největší úskalí odlišností slovenštiny a češtiny. No schválně, víte, co je česky záružlie, čučoriedka, žubrienka?

Na každém stanovišti získávali soutěžící indicie, které jim pomohly ke stanovení určitého národního parku někde ve světě. Na každém stanovišti byla hodnocena také spolupráce v týmu a nejšikovnější člen týmu. Tím byl z české strany Kryštof Klumpar.

Výměnný pobyt studentů ve Svitu a účast na této soutěži byly podpořeny z dotačního programu kanceláře hejtmana Pardubického kraje. Studenti tak měli hrazenou dopravu nejenom do Svitu a zpět, ale dotaci využili i na výlet do Vysokých Tater. Zde společně se slovenskými partnery určovali rostliny, překonali kótu Sněžky a přes Tatranskou kotlinu dorazili k Bielemu plesu, kde se někteří otužilci i vykoupali. Dalším výletem s nádechem adrenalinu byl průchod průlomem Hornádu a výstup na Tomášovský výhled v Národním parku Slovenský ráj.

Pobyt na Slovensku byl doplněn prohlídkou partnerského města Svit a historického centra města Poprad. Se slovenskými studenty se gymnazisté potkávali nejenom na soutěži a výletu do hor, ale strávili i společný večer u ohně s písničkami a relaxovali v Aquacity Poprad.

Vztahy mezi Strednou odbornou školou ve Svitu a Gymnáziem Česká Třebová jsou na velmi dobré partnerské úrovni a věříme, že podobné studentské návštěvy se uskuteční i v příštích letech.

Hana Grundová

Komentář