Galerie, Reportér — 31.3.2017 v 14.45

LONI DOBA BRONZOVÁ. JAK DOPADNOU V PREŠOVĚ LETOS?

foto: Adam Faltus

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Medailové žně oděvních návrhářek z orlickoústecké „umprumky“ jsou v posledních letech neobyčejně bohaté. Na mezinárodní soutěži Módna línia mladých v Prešově loni vytěžily ze všech čtyř soutěžních kolekcí bronzové umístění, letos na konci března posílají na Slovensko stejný počet kolekcí. A jelikož na prešovskou soutěž vyráží tentokrát zkušená generace, cílem je loňský úspěch alespoň zopakovat, v lepším případě ještě vylepšit.

Dvě maturantky již bodovaly

Už za necelý týden vyrazí do Prešova početná výprava jedenácti studentů a čtyř pedagogů. Soutěž samotná se koná v pátek 31. března a stejně jako v předešlých letech se jí zúčastní stovky soutěžících z několika evropských zemí. Uspět v mezinárodní konkurenci nebude snadné, na „umprumce“ se však medailovými ambicemi netají. Opravňují je k tomu zkušenosti všech čtyř návrhářek – tři z nich už na prešovské Módne línii mladých soutěžily. „Maturantka Kateřina Švecová získala loni bronz za svou kolekci plavek, letos v kategorii volné tvorba představí kolekci s názvem Perfection. Loni také bronzová Lenka Dvořáčková letos soutěží v kategorii módních doplňků, svoji práci pojmenovala La Défense,“ hovoří o nejzkušenějších účastnicích vedoucí oboru Design oděvů SŠUP Jana Salabová a dodává: „Obě děvčata používají netkaný textil poskytnutý firmou Fibertex ze Svitav a také hedvábí.“

Třetí ročníky mají zkušenosti

Duo maturantek doplní dvě žákyně 3. ročníku, které ale v soutěžích nováčky rozhodně nejsou. Vždyť Petra Nováková, jež se pokusí v kategorii vycházkových oděvů uspět s kolekcí pojmenovanou Paranoia, prostředí v Prešově důvěrně zná. „Soutěžila tam již v prvním ročníku a získala tehdy druhé místo, to bylo nečekané, ale o to krásnější překvapení,“ vzpomíná Jana Salabová.

Zkušeností na rozdávání má také „čtvrtá do party“ Adéla Faltusová. Ta se v uplynulých letech mimo jiné prezentovala vlastními kolekcemi v rámci samostatné módní přehlídky. Letos se pokusí oslovit porotu prešovské soutěže kolekcí s názvem Plíce, která bude soutěžit v kategorii svrchníků.

Mgr. Jan Pokorný

Komentář