Cestování, Regionální, Video, Zajímavosti — 26.7.2016 v 18.34

ZAČALY PRAVIDELNÉ JÍZDY PARNÍHO VLAKU NA KRÁLICKO

ČESKÁ TŘEBOVÁ – Turistické lákadlo v podobě historické vlakové soupravy se opět vrátilo s letními prázdninami na koleje. Jízda letos začíná v České Třebové a oproti loňskému roku trasa nekončí v Hanušovicích ale v Červeném potoce. “My jsme chtěli pravidelné jízdy parních vlaků nabídnout pro veřejnost z toho důvodu, že turisticky exponované Králicko je pro nás prioritou a toto je vhodné doplnění ostatně i třebas k pevnostní turistice,” řekl Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Cestující si musí koupit běžnou jízdenku s příplatkem 15 korun, které putují na obnovu a údržbu historických lokomotiv. První letošní jízda první červencovou sobotu se konala s parní lokomotivou Kremák, která  byla vyrobena  ve Škodových závodech v Plzni v roce 1946. “Je to naše parní lokomotiva deponovaná v Olomouci. Je to řada 534, je to nákladní lokomotiva, jmenuje se Kremák a Kremák podle toho, že její topeniště je tak veliké, že by se tam dali spalovat lidé,” sdělil OIK TV Tomáš Hříbek, strojvedoucí.

Trasa vede každou sobotu z České Třebové do Ústí nad Orlicí, Letohradu, Lichkova, Dolní Lipku, Červený Potok a zpět. V odpoledních hodinách byl při zpáteční jízdě připraven na nádraží v Ústí nad Orlicí doprovodný program. Příležitost vidět Orlické hory za jízdy z historického vlaku mají zájemci možnost každou sobotu až do 17. září.

Komentář