ÚSTÍ NAD ORLICÍ – V Kulturním domě v Ústí nad Orlicí proběhl 45. ročník šachového turnaje s názvem Orlická šachovnice. Zúčastnila se ho více jak stovka dětí do 15 let. „Hrajeme na 9 kol, každý hráč má 15 minut na partii, a hraje se tzv. švýcarským systémem, kdy počítač nasazuje proti sobě vždycky hráče, kteří mají zhruba stejný počet bodů,” popsal pravidla turnaje pořadatel Martin Šmajzr. Jedním z favorizovaných týmů, jejichž svěřenci měli šanci na úspěch, byl šachový klub z Poličky. Ten má ve svých řadách nadějné šachisty. „Téměř atakují první výkonnostní třídu. Ti naši nejlepší dva hráči Honza Tulis , ten je myslím nasazený jako druhý, a Ondra Švanda jako první, mají přes 1800 Elo,” uvedl David Schaffer, trebér TJ Štefanydes Polička. Elo, tedy statistické hodnocení výkonnosti každého hráče, může šachistovi napovědět, proti jak silnému hráči nastupuje. Co je klíčem k úspěchu v šachové partii, nám vysvětlil šachový vicemistr ČR do 12 let a favorit turnaje Ondřej Švanda: „Musí se umět dobře počítat, vydržet, až přijde zlomový okamžik a pak už to jde, no. Musí se to najít.” Naučit se dobře hrát šachy je běh na dlouhou trať. Šachisté, kteří nastoupili do tohoto turnaje, se jim věnují několik let. Vítězem Orlické šachovnice se stal favorit Ondřej Švanda. Na druhém místě skončil Matěj Půlpán ze Šachového klubu Polabiny a třetí pozici si zasloužil Matěj Kupsa z Lanškrouna. Místní Jiří Píše skončil čtvrtý.